Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* Long Life Battery Replacement
Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*
Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*Battery for Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A*
Certification
6 Cells 74.9Wh 11.42V Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* Battery
The long life Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery contains Grade A battery cells to ensure longer battery life and more charge cycles. Fast Delivery, Easy Returns, and 100% Refund for 30 Days. This battery replacement for Apple A1502(EMC 2678),A1502(EMC 2875).
  • SKU : NLB690
  • Condition : Replacement, Brand New
  • Voltage : 11.42V
  • Capacity : 74.9Wh
  • Cells : 6 cells
  • Cell Type : Li-Polymer
  • Color : Black
  • Size : 285.96x110.08x8.45mm(L x W x H)
  • Availability : In Stock
Product Description
Better quality, Better price
Long Life Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* Replacement Battery, Buy with Confidence!
Replacement Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* laptop batteries are made with high-quality parts and are guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price. This Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery on sales will be the perfect replacement for your original laptop.
High-quality Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* replacement battery, feel free to use!
  1. Brand new from Professional Manufacturer.
  2. 100% OEM compatible with the original Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery.
We have strict requirements on the product performance and safety. The Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery must go through a series of rigorous quality inspections and safety tests. In addition, our Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* replacement battery is sold directly on laptopbatteryshop.nl, so the price is about 20-50% lower than that of other middlemen and physical shops.
Note:
Please check the model and shape of your Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* original battery . Make sure you get the correct battery.
  3. This replacement Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery will be sent well packed in anti-static bag, Boxed in sponge padded box and further sealed in plastic bag.
Warranty
100% Refund for 30 Days – No Questions Asked!
Within 30 days of receipt, the replacement Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery purchased from us may be returned for any reason.
1-Year Warranty
We provide a 12-month warranty for the Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* replacement notebook battery! If a failure occurs during the warranty period due to a quality-related issue, a replacement battery will be provided.
100% Security Payment
Your privacy and security of information are of the utmost importance here at LaptopBatteryShop.nl. We have taken all the necessary steps to ensure that your shopping experience with us is 100% safe and secure. Buy Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* replacement battery with confidence!
FAQs
Q: Will the different capacity work with my laptop?
Q: Your Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery has a different voltage to my battery, can I use it?
3.6V / 3.7V
7.2V / 7.4V
10.8V / 11.1V
14.4V / 14.8V
Q: What can I do to make my Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* laptop battery last longer?
    Dim your screen.
  • 2
    Keep your laptop out of hot and cold.
    Don't run out of your Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* notebook battery.
    Disable Unused Devices and Ports (like USB Speakers or external drive).
    Choose the right Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* replacement battery. Under the same use conditions, a lower capacity battery will wear out faster than a higher capacity battery because it has to be charged more often.
Q: Can my Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* laptop battery be "overcharged"?
A: No, the Apple MacBook Pro 13.3 inch Retina MGX72LL/A* battery has built-in controls which stop the charging process when the battery is full.