eMachines E720-202G16MI Long Life Battery Replacement
Battery for eMachines E720-202G16MI
Certification
6 Cells 4400mAh 10.8V eMachines E720-202G16MI Battery
The long life eMachines E720-202G16MI battery contains Grade A battery cells to ensure longer battery life and more charge cycles. Fast Delivery, Easy Returns, and 100% Refund for 30 Days. This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 14.4V and 14.8V.
  • SKU : NLB322
  • Condition : Replacement, Brand New
  • Voltage : 10.8V
  • Capacity : 4400mAh
  • Cells : 6 cells
  • Cell Type : Li-ion
  • Color : Black
  • Size : 271.3x53.2x20.2mm(L x W x H)
  • Availability : In Stock
Certification
8 Cells 4400mAh 14.8V eMachines E720-202G16MI Battery
The long life eMachines E720-202G16MI battery contains Grade A battery cells to ensure longer battery life and more charge cycles. Fast Delivery, Easy Returns, and 100% Refund for 30 Days. This battery is not compatible with the battery voltage(rating) 10.8V and 11.1V.
  • SKU : NLB323
  • Voltage : 14.8V
  • Capacity : 4400mAh
  • Cells : 8 cells
  • Cell Type : Li-ion
  • Color : Black
  • Size : 204.80x68.27x19.9mm(L x W x H)
  • Availability : In Stock
Product Description
Better quality, Better price
Long Life eMachines E720-202G16MI Replacement Battery, Buy with Confidence!
High-quality eMachines E720-202G16MI replacement battery, feel free to use!
  1. Brand new from Professional Manufacturer.
  2. 100% OEM compatible with the original eMachines E720-202G16MI battery.
Warranty
100% Refund for 30 Days – No Questions Asked!
1-Year Warranty
100% Security Payment
FAQs
Q: Will the different capacity work with my laptop?
Q: Your eMachines E720-202G16MI battery has a different voltage to my battery, can I use it?
3.6V / 3.7V
7.2V / 7.4V
10.8V / 11.1V
14.4V / 14.8V